Putin, Navalni’nin ölümü için “üzücü bir olay” diyerek ilk yorumunu yaptı; takas edileceğini kabul etti

T24 Dış Haberler

Beşinci kez Rusya Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin, geçen ay Kuzey Kutbu’nda tutulduğu cezaevinde öldüğü duyurulan Aleksey Navalni‘nin de ölmemesi halinde takas edileceğini doğruladı. 

Rusya’daki başkanlık seçimlerini büyük bir farkla kazandığını gösteren ilk sonuçların ardından Moskova’nın merkezinde konuşan Putin, Navalni’nin ölümünden birkaç gün önce adı açıklanmayan kişilerin Batı ile bir takas anlaşması yaparak serbest bırakılmasını teklif ettiğini söyledi.

Putin, “Benimle konuşan kişi cümlesini bitirmemişti ve ben de katıldığımı söyledim. Ama ne yazık ki olan oldu” dedi. “Tek bir şartla kabul ettim: onu değiştireceğiz ve geri gelmeyecek” diyen Putin, “Ama hayat böyle bir şey, böyle şeyler olduğunda hiçbir şey yapamazsınız, hayat bu” diye devam etti. 

Putin, Navalni’nin ölümüyle ilgili “üzücü bir olay” ifadelerini kullandı ve böylece muhalefet lideri hakkında ilk kez yorum yapmış oldu. 

“Navalni’yi öldürdüğünün itirafı”

Navalni’nin uzun süredir müttefiki olan Leonid Volkov, Pazar günü X hesabından yaptığı açıklamada Putin’in yorumlarının Navalni’yi öldürttüğünün itirafı olduğunu söyleyerek “Putin, Aleksey Navalni’yi öldürdü. Ve şimdi artık rol yapmasına gerek olmadığına karar verdi. Bunu kendisi de teyit etti” ifadelerini kullandı. 

Navalni’nin müttefikleri daha önce Putin’in, Navalni’nin Almanya’da hapiste bulunan hükümlü bir tetikçiyle takas edileceği bir mahkum takasını sabote etmek için muhalif lideri hapiste öldürttüğünü iddia etmişti. Batı medyası da Navalni’nin esir takası görüşmelerinin bir parçası olduğunu, ancak anlaşmanın ayrıntılarının belirsizliğini koruduğunu bildirmişti. 

Ancak muhalif liderin yakın müttefiklerinden Maria Pevcik geçen ay yayımladığı bir videoda Navalni’nin, Berlin’de eski bir Çeçen ayrılıkçıya düzenlenen suikast nedeniyle Almanya’da ömür boyu hapis cezasını çeken Rus FSB tetikçisi Vadim Krasikov ile takas edileceğini söylemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x