Koç Holding’den Milyonlarca Euroluk İmza

Craiova’nın Ford Otosan üretim ağına dahil olmasıyla, tasarımını ve mühendisliğini Ford Otosan’ın üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonlarının Koç Holding’e bağlı Ford Otosan tarafından Romanya’da üretileceği açıklanmış ve şirketin bu yatırım için 490 milyon euronun üzerinde kaynak aktaracağı öğrenilmişti.

2023 yılının Eylül ayında ilk parti üretimi kontrol için fabrikayı ziyarette bulunan Rahmi Koç ve Ali Koç, hazırlanan ilk üretime imza atmış ve yakında seri üretime geçileceğini duyurmuştu.

Son günlerde Tat Gıda’nın yüzde 49’luk hisse payını yaklaşık 75 milyon dolara satan ve Antalya’da büyük bir hastane grubunu satın alan Koç Grubu, Avrupa ve Mısır gibi coğrafyalarda yeni atılımlara girişmesiyle gündeme geliyor.

SERİ ÜRETİME GEÇİLDİ

Koç Holding, Romanya’da açtığı Ford Otomotiv Fabrikası’nda seri üretim aşamasına geçti. Türkiye’de de çok popüler olan modellerin binlerce üretileceği fabrikada çalışmalar tam sürat devam ederken, Koç Grubu’nun balkan coğrafyasında yeni fabrikalar açmaya devam edip etmeyeceği merak konusu.

2022 YILINDA SATIN ALMIŞLARDI

Ford Otosan ana ortağı Ford Motor Company’e ait Romanya’daki fabrikanın alımını geçtiğimiz yıl temmuz tamamlarken, elektrikli araçların da üretileceği fabrikaya üç yılda 490 milyon euro yatırım yapacağını açıklamıştı. Mart ayında yapılan açıklamada toplam üretim kapasitesinin yılda 900 bin araca yükseleceği belirtilirken, şirketten KAP’a yapılan açıklamada tesis için alış bedeli de 625 milyon euro olarak kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x